Maria Hempel - biografia

Maria Hempel urodziła się 6 maja 1834 roku w Brzezinach, zmarła 3 lutego 1904 roku w Węglinie. Wywodziła się z rodziny o bogatych tradycjach wojskowych i patriotycznych. Przed 1863 r. współpracowała z Chełmskim Komitetem Niewiast. W czasie powstania styczniowego była kurierką i wywiadowczynią, pomagała w ukrywaniu i zaopatrzeniu powstańców. Znalazła się w gronie najważniejszych w Lubelskiem kobiet-kurierek powstańczych i niezwykle ofiarnych samarytanek. Po utracie rodzinnego majątku, do końca życia tułała się po innych dworach. Mimo przeciwności losu i braku stosownego wykształcenia, położyła niemałe zasługi w dziedzinie botaniki i etnobotaniki. Udokumentowała stanowiska wielu cennych gatunków roślin, często już historycznych, na wschodzie Lubelszczyzny i lewym brzegu Wisły. Materiały etnobotaniczne zgromadzone przez nią w powiatach chełmskim i janowskim dostarczają wiedzy na temat wykorzystania dziko rosnących roślin naczyniowych i grzybów do celów spożywczych, leczniczych, gospodarskich, obrzędowych i magicznych na wsi polskiej drugiej połowy XIX w.